
Топ 3 терапии за децата с аутизъм
Няма родител на този свят, който да не обича децата си както никой друг. Няма и родител, който да не прави всичко възможно детето му да се чувства добре и щастливо.
Родителите на специалните деца от аутистичния спектър са изправени пред предизвикателството да изградят личности, които да бъдат самостоятелни. На тези деца им е необходимо търпение от страна на близки и преподаватели, необходима им приемственост от приятелите, нужна им е всеотдайност и стремеж за разбиране от всички нас. Всичко това е възможна цел.
Има много лечения, които могат да помогнат на децата със специални потребности да придобият нови умения и да преодолеят предизвикателствата в развитието.
Детето трябва да се социализира и да се движи в ежедневието с адаптивни умения. Често срещаните лечения на аутизма включват:
- Физическа терапия – терапията се фокусира върху подобряване на двигателните умения на децата. Тя може да бъде насочена в обучение за баланс и координация. Различните видове физическа терапия се фокусират върху изграждането на мускулна сила, подобряване на стойката и подобряване на координацията между ръцете и очите. Физиотерапевтите участват в лечението на много състояния, от които аутизма е едно от тях. Проведено изследвание показва също така, че физическата активност намалява стереотипните поведения и агресията при децата с аутизъм.
- Когнитивно –поведенческа терапия – обръщаме внимание на психологичния смисъл на тази терапия и той е, че цялото човешко поведение е научено. Целта е да се промени мисленето и определени поведения, които не носят положителни резултати. Реално това, което се практикува при този вид терапия е децата да научат практическите реакции, необходими за определена ситуация и по този начин много по-лесно ще могат да се справят с житейските ситуации и ще намалят стреса и тревожноста. Когнитивно-поведенческата терапия при децата с аутизъм може да бъде от полза за преодоляване на емоционални проблеми като тревожност, депресия, гневни изблици, целeйки подобряване на емоционалната регулация.
- Хранителна терапия – всички знаем незабравимата фраза – човек е това, което яде. Храната е храна за мозъка, избора на хранителни продукти влияе върху функционирането му и затова много прецизно правете информиран избор за това какво точно да сложите на масата. Препоръчваме да се увеличат Омега 3 мазнините, минералите и витамините. Избягвайте храни, които могат да предизвикат алергии. Ако се колебаете кое е най-подходящото меню за вашето дете, препоръчваме да се консултирате с опитен нутриционист.
Някои неща са за цял живот, но винаги можем да ги променим. Защото никога не е късно да направим заветната крачка към себе си, към промяната и към успеха.
източник: Lang R, et al. (2010). Physical exercise and individuals with autism spectrum disorders: a systematic review.
Learn More
Тази Коледа нека бъде за бъдещото на децата с аутизъм!
Да дадеш означава да инвестираш себе си в живота на някой друг!
В България на 6 декември отбелязваме Деня на дарителя. И точно днес, когато дните са изпълнени с надежда и вълнение от настъпващата Коледа, ние продължаваме да вярваме на чудеса.
Защото не празникът, а очакването е магия.
Нека успеем заедно да съберем нужните средства за подпомагане развитието и обучението на децата с аутизъм в размер на 3 000 лв. Нека подаръците да бъдат тези, които един ден ще носят повече смисъл и благодарност. Нека подарим спокойствие и среда, в която тези деца и родители бъдат като всички нас.
Днес е време за велики дела и топли сърца!
В най-празничния месец на годината се обръщаме към вас с будна съвест и молба заедно да помогнем в работата на деца със специални потребности и техните семейства.
Събраните средства ще бъдат използвани за безплатни терапии, изготвяне на обучителни материали и пособия по обучителната методика ЕКМ , както и допълнително оборудване на ерго-терапевтичната ни зала, с цел предоставяне по-ефективна терапия на децата в Центъра.
“Фондация Образователно Равенство Аутизъм – България” е фондация за образователна подготовка на деца с разстройства от аутистичния спектър. Нивата за подготовка и интегриране на децата с аутизъм в училище са на базово ниво, а ние ги обучаваме спрямо техните индивидуални потребности.
Нашата мисия е тези деца да се интегрират по-лесно в средата, в която живеем.
Нека върнем магията! и от тази Коледа се погрижим за бъдещето на децата с аутизъм!
Нека оставим отпечатък в тяхната история напред!
Фондация “Образователно Равенство Аутизъм – България” вече трета година активно насърчава и подкрепя деца с аутизъм и техните семейства, като прилага адаптирана обучителнo–терапевтична програма за приобщаване в масовия клас. Фондацията е лицензирана като Център за Социална рехабилитация и Интеграция (ЦСРИ) към Агенцията за закрила на детето (ДАЗД).
Фондацията е с придобити лицензи за предоставяне на социалните услуги „Обучение за придобивания на умения“ и „Терапия и рехабилитация“ за деца с трайни увреждания от аутистичния спектър, техните семейства и близи.
Целият труд, който полагаме неуморно и развиваме дейността на Фондацията през изминалите години получи високо признание в системата за управление на качеството и съответства на стандарт ISO 9001:2015. Фондацията получи тази година сертификат за качество на услугите, които предоставя.
Повече информация: https://platformata.bg/bg/kauzi/1445:4970-2021-12-06-06-42-09/details/campaign.html
Learn More
Посещение при зъболекар – топ 3 съвета
Зад всяка наша усмивка стоят подредени 32 скъпоценни камъка, без които не можем.
Освен да мием зъбите си е необходимо и да се грижим за тях. Да внимаваме с какво се храним, да избягваме ледено и горещо, защото това поставя на изпитание чувствителността им. Важно е да научим децата от ранна детска възраст на добри и правилни хигиенни навици.
Важно е да знаят, че посещението при стоматолога не е травмиращо събитие, а носи здраве за зъбите им. При децата от аутистичния спектър е доста по-различно преживяването, защото обичайните страхове с непознати, ярките светлини върху зъболекарския стол, странния шум на машинката ги кара да бъдат неспокойни и недоверчиви, отделно и болката, която понякога се появява. Затова е важно да им създадем малко по-болезнено посещението при стоматолога.
Ето и няколко съвета:
- Подгответе в домашни условия картинки и му разкажете интересна история за това какво се случва в зъболекарския кабинет.
- Ако имате възможност се снабдете с поне един стоматологичен инструмент, който да използвате вкъщи. Нека детето ви го опознае, да го докосне и да се увери, че не е толкова страшен.
- След посещението ви при зъболекаря – наградете дете си. Важно е да има доверие и да знае, че се е справило брилянтно.
Но най-важното е да намерите добрия зъболекар, проучете и потърсете внимателно. Защото, добрата устна хигиена е от решаващо значение за цялостното здраве и благополучие.
Успех! И с бели зъбки напред!
Автор – Г. Крилчева
Learn More
Как да помогнем на детето да се подготви за студените дни?
Най-честата асоциация за топлина, щастие и красота е жълтия цвят. Той може да ни помогне да преминем бързо и лесно през промените на времето. Затова всички обичаме слънцето.
Вече е есен! В едни от най-шарените, златни и хладни утрини сме. Следобед се радваме на топлото слънце, което някак напомня за летните дни.
Вече есента е оставила своите багри от цветовете на падналите листа и е украсила цялата земя. Изпитваме наслада за сетивата. И въпреки това се чувстваме различно. При всеки настъпващ сезон имаме нужда да се адаптираме и да продължим напред.
А децата с аутизъм разчитат на своята рутина, за да останат балансирани и ангажирани.
Как да помогнем на детето да се подготви за студените дни? Ето няколко трика, които ще ви помогнат на вас и вашето дете да преодолеете тази промяна.
1. Разкажете му предварително какво предстои – хубаво е да разговаряте с вашето дете поне няколко седмици преди да настъпи промяна в температурите навън. Детето трябва да бъде подготвено какво точно ще бъде различно, каква ще бъде рутината занапред
2. Извадете всички зимни дрехи – необходим е плавен преход към тази промяна, защото дрехите са различни и покриват цялото тяло. Използвайте дрехи с качулка за известен период от време вкъщи, за да може по-лесно, когато излезе навън да свикне със своята шапка.
3. Направете така, че навън да правите забавни дейности – трябва да му насочите вниманието с нещо, което ще го държи ангажирано след като вкъщи вече е успяло да свикне с различните дрехи, по-тежки и по-дебели. Може да събирате листа, които са паднали под дърветата, кестени…. Казват, че носенетo на няколко кестена в джоба подобрява настроението и повдига духа.
Есента е сезон пълен с възможности, създавайте спомени и бъдете усмихнати, за да ви се усмихва и вашето дете.
Бъдете заедно в нови преживявания и дано имате топла, и безопасна зима!
Автор – Г.Крилчева
Learn More
Аз, различния и ти, познатия – здравей!
Най-сигурната сянка, най-топлата прегръдка, най-здравата ръка, най-верните очи, едно от най-пълнокръвните взаимоотношения, най-искренната усмивка и подкрепа. Това е човек, който може да бъде само едно – приятел.
Това е връзка, която ние сами избираме в живота си да имаме. Това са братята и сестрите, които не сме имали до нас. Това са хората, които носят взаимост, съпричастност и подкрепа. Те са там, където трябва да бъдат – близо до сърцето. Те са в моментите, когато сме щастливи и са отново с нас, когато бършат сълзите ни.
Те ни вдъхновяват.
Децата с аутизъм се нуждаят от точно тези приятели.
Още в ранна детска възраст е необходимо да бъдат развити социалните способности и умения, за да могат да намерят приятели сред своите връстници. Да имаш приятел е по-скоро да имате общи интереси. Създаването на тази дружба не винаги е лесна и може да бъде предизвикателство за децата с аутизъм. Но нека не се отказваме ние като родители.
В няколко стъпки ще ви разкрием какво да предприемете като родител при създаването на нов приятел на вашето дете.
- Детето трябва да знае какво е приятелство, какво е да имаш до теб приятел. Трябва да бъдете буквални и да давате примери. Може да използвате картинки, за да илюстрирате това, което детето трябва да разбере. Споделете за ваши приятели, за това как се чувствате в компанията им или в моментите, когато имате нужда от тях.
- Повтаряйте и визуализирайте приятелството. Когато дадеш играчка от отсрещната страна ти благодарят и споделя своята.
- Създайте среда, в която детето се чувства добре и другите споделят неговите интереси. Ако детето ви обича изкуството, запишете го на уроци. Нека детето бъде сред връстници, при които има споделеност. Създаването на трайно приятелство е споделяне на положително емоционално преживяване.
- Никога не се отказвайте и гледайте на това като дългосрочен ваш проект. Тези социални умения се развиват дълго време. И са ценни и са завинаги.
„Най -красивото откритие, което правят истинските приятели, е, че те могат да растат отделно, без да се разделят.“ – Елизабет Фоли
Автор – Г.Крилчева
Learn More
Лятна ваканция – полезни съвети за родители на деца с аутизъм
Лято е! Един прекрасен сезон, в който почивката е задължителна. Морето ни зове, чуваме шума на спокойните вълни и усещаме галенето на слънцето по кожата ни. Искаме да бъдем на брега на морето и да се наслаждаваме на безкрайното синьо, да почувстваме топлия пясък между пръстите и да се оставим в ръцете на безгрижието. До тук е чудесно. Но нека се върнем към реалността. Когато станем родители ще имаме още по-голяма споделеност, но и отговорност.
В този материал ще ви предоставим кратки насоки как почивката ви като родител на дете с аутизъм ще бъде с една идея по-спокойна. Винаги можем да бъдем спокойни, когато сме подготвени, независимо в каква ситуация се намираме. Не забравяйте, че когато приемете това, което имате ще е точно толкова важно, колкото това как се справяте. Този момент за осъзнатост е повратен за вас като родител.
Преди да споделим полезни съвети за преодоляване на стресови ситуации и за справяне на крилата фраза с деца на море ще споделим няколко безценни за детето с аутизъм терапевтични модела.
Пясък – щастливото място на всеки, особено на децата с аутизъм. Точно на това място децата се чувстват свободни да изразяват себе си. Играта с пясък е чудесен начин за децата с аутизъм да изживеят богато сетивно преживяване. В много страни е разпространена пясъчната терапия като терапевтичен метод за децата от спектъра. Играта с пясъка е игрален материал за подбуждане на детското въображение.
Вода – водата не е море и за разлика от безкрайността му, с водата се срещаме ежедневно при измиване на лицето, на косата, при взимане на душ и при дъждовните дни и разбира се в любимите за всяко дете локви. Водата има характерни ползи като устойчивост на мускулите и баланс, чистота и прохлада. Играта с вода за деца от спектъра може да бъде изключително забавна и има успокояващ ефект за справяне на сензорни проблеми.
Слънце – основен източник на Витамин D. Направени са редица изследвания, които доказват, че Витамин D при деца с аутизъм е по-нисък от препоръчителния дневен прием. Трябва да бъдем и разумни, защото прекомерно излагане на слънце може да доведе и до странични нежелани последици. Всички обичаме слънчевите лъчи, но е важно да бъдем разумни и да се предпазваме особено във времето между 13:00 -16:00 часа.
Връщаме се към лятната почивка. Знаем повече за пясъка, водата и слънцето. Нека сега обърнем внимание и на промяната в обстановката. Децата с аутизъм не обичат драстичните промени, затова е необходимо да бъдат включени в подготовката за семейната почивка. Не забравяйте, че най-важен пред вас е изборът на правилното местоположение. Спокоен плаж, плитко без вълни море и далеч от шум трябва да бъдат вашите предпочитания.
И сте готови, защото ви предстоят летни дни, с игри и нови спомени!
Автор – Г.Крилчева
Learn More
156 000 хиляди крачки към промяна в образованието на децата с аутизъм!
И има и такива дни, в които всеки човешки акт на доброта започва с път. Просто някой трябва да тръгне. И добротата ще бъде предадена нататък. Животът става по-лесен и по-красив. Сигурно е!
Днес имаме нужда от вашата подкрепа. Нека заедно направим различен живота на децата с аутизъм. Нека тръгнем заедно към промяната, носеща решение за образованието на децата със специални образователни потребности.
Отправяме призив за подкрепа на една по-различна кампания, а именно кампания за по-ефективно образование на децата с аутизъм в училище
Отредените часове в училище за децата със специални образователни потребности са крайно недостатъчни и по тази причина бихме искали да бъдем в помощ, както на децата и техните семейства, така и на самите учители.
Всяка изминала година броят на децата с аутизъм се увеличава. Няма точна статистика, но по данни на СЗО, за 2018 г. децата с аутизъм са 1 на 58, а към момента – броят се увеличава – по неофициални данни 1 на 40.
Всяка изминала година се увеличава и нуждата от повече хора съпричастни и готови да помогнат на децата с аутизъм.
В България има огромен брой невербални аутистични деца. Лишавайки ги от комуникация техният живот е обречен, а те могат да живеят по друг начин. Наше задължение е да дадем шанс те да говорят, което е най-важното средство за съществуването на един човек и да се социализира в обществото.
Фондация “Образователно равенство аутизъм – България” предлагаме РАБОТЕЩО РЕШЕНИЕ НАСОЧЕНО ДИРЕКТНО КЪМ ОБРАЗОВАНИЕТО НА ДЕЦАТА СЪС СПЕЦИАЛНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПОТРЕБНОСТИ за подобряване на учебната среда.
Нашият ДЪЛГОСРОЧЕН ПРОЕКТ е създаване на специализирано звено към държавно/общинско училище за подготовка на децата с необходимите академични умения за постепенно приобщаване в масовия клас.
Ще се работи по индивидуална програма за всяко дете, спрямо профила му, екипът е в голям размер и се работи във формат Терапевт – Дете – Родител.
КРАЙНАТА НИ ЦЕЛ Е ДА РАЗРАСНЕМ ПРОЕКТА И ДА АПРОБИРАМЕ ТОЗИ МОДЕЛ, ЗА ДА МОЖЕ ЕДИН ДЕН ДА СЕ ПРИЛАГА БЕЗПЛАТНО ВЪВ ВСЯКО УЧИЛИЩЕ
Но за да постигнем тази цел, изключително важно за нас е да получаваме подкрепа от институциите и обществото.
Издръжката годишно възлиза на огромна сума (156 000 лв), която е непосилна за родителите. Средно-месечният разход е 13,000 лв.
Сумата би обезпечила 1 пълна календарна година обучение на терапевти и предоставяне на образователната програма и терапии на 10 деца с разстройства от аутистичния спектър. Паралелно има възможност да се работи и в подкрепа на семействата и децата в адаптирана среда на поне още 15 деца!
С Ваша помощ бихме искали да изградим този център с подходящи условия и специалисти.
С Ваша помощ бихме искали да подкрепим децата с аутизъм в тяхното израстване, обучение и постепенна интеграция в масовата среда, да развият своите социални компетенции и да разгърнат потенциала си.
Нека заедно да подадем ръка на различните деца, като създадем училищна среда без стрес и негативни емоции.
Заедно с Вас бихме искали да променим към по-добро много детски съдби.
Learn More
Първи юни с каузата аутизъм
Има 3000 причини да празнуваме 1-ви юни!
3000 лв може да са малко, но може и да бъдат много за нас и това зависи само от вас.
Има една неостаряваща истина, която ни напомня, че колкото повече раздаваш, толкова по-щастлив ставаш. И е истина, приятели, защото нека не се заблужваме, че получаването ни прави щастливи. Опитайте се да дадете и ще видите как се чувствате. Неизмеримо е!
Ще бъде Първи юни, един ден, който ни напомня за захарен памук, за усмивки, за игри, за забавления, за приятели, един ден, в който и ние сме били деца.
Децата са различни, мечтите им могат да бъдат по-големи от тях самите. Този 1-ви юни искаме заедно да им покажем, че могат да бъдат щастливи, че чудеса съществуват, ако вярваш в тях, че тогава, когато е трудно, не значи, че не е възможно.
Нека да им покажем, че да си различен, означава да си повече обичан!
Приканваме всеки, който има възможност да се включи в кампанията “Първи юни с каузата Аутизъм” на Фондация “Образователно Равенство Аутизъм – България” съвместно с център Ес Енд Ей Кидс (S&A Kids) за предоставяне на възможност за терапии през летния сезон за деца с аутизъм.
За да се включите в кампания “Първи юни с каузата Аутизъм”, е необходимо да бъдете добри възрастни и да си спомните с умиление, че сте били деца.
Фондация „Образователно Равенство Аутизъм – България“ вече трета година е Център за социална рехабилитация и интеграция.
Learn More
Топ четири ефективни йога пози за деца аутисти
Всеки родител иска най-доброто за своето дете. А когато си родител на дете аутист грижата, вниманието и отдадеността е в пъти повече. Децата с аутизъм се борят да се справят с телата си и непосредствената среда, в която се намират. За щастие йога може да помогне на децата при техните симптоми. Йога е храм, в който всеки от нас намира спокойствие, развитие и промяна. Йога е нужна, защото дава рутина, тя е мирно решение на заобикалящия ни свят. И точно от това децата имат остра необходимост.
Има няколко типични и ефективни пози в йога, които изключително добре влияят в ежедневието на децата от аутистичния спектър. Предимставата са много при практикуване на йога, но дори няколко пози на ден с приятна музика и дълбоко дишане биха имали дългосрочен положителен ефект. Ще се спрем на три пози в йога:
Поза котка:

Тя е чудесно решение за приятно масажиране на гръбначения стълб и коремните органи, както и разтяга вратлето на децата.
- Детето да започне с коленичане на пода на ръцете и коленете.
- Да държи ръцете си точно под раменете, а коленете под бедрата.
- Докато вдишва, нека остави корема си да падне към пода като коте и да погледни нагоре.
- При издишване, нека извие гърба си към тавана като котка и да погледне надолу.
Поза войн:

Позата на войн укрепва тялото на детето, увеличава баланса и фокуса. Самата поза разтяга различните мускули в гърдите, раменете и краката, облекчавайки всякакви болки.
- Нека детето да стъпи на пода с широко раздалечени крака.
- Да се обърне надясно, като завърти десния си крак навън.
- След което да огъне коленете си. Левият му крак също е обърнат навътре.
- Да повдигне ръцете си и да ги задържи право през дължината на раменете.
- Много е важно да държи гърба изправен.
През цялото време да диша и да издиша. Работа с дъха е изключително полезна и по този начин няма да натовари своето тяло. След като е направило позата войн от дясно, да повтори същите движения и отляво.
Поза дърво:

Самата поза развива концентрацията и подобрява баланса. Също така укрепва глезените, прасците и бедрата.
- Нека детето да застане изправено.
- Да изпъне ръцете от тялото си от двете страни.
- После да сгъне дясното коляно и да постави десния крак върху лявото бедро.
- Да повдигне главата си нагоре и да погледне към небето.
Хубаво е да задържи позицията за няколко вдишвания и да повтори от другата страна.
Поза лъв:

Тази поза се използва за облекчаване на напрежението. Представлява усещането за изпускане на всички негативни мисли. С лъвския рев едно дете е закалено игриво да освобождава нежелани емоции.
- Да се настани удобно на земята и да кръстоса глезените зад себе си.
- След което да постави ръцете си на коленете и да притисне дланите към бедрата.
- Тук е добре да разтвори пръсти, имитирайки острите нокти на лъв.
- Да вдиша дълбоко, да отвори широко устата и изведе езика, за да докосне брадичката си.
- Докато издишва, да издаде звука „ха“ като рев.
Поне 2 или 3 пъти за ефект може да повтори позата.
В интернет пространството има чудесни статии и клипове, които могат да допълнят горепосочените насоки. Но най-важното е да се създаде навик в ежедневието на вашето дете аутист, да бъде спокойно и да посреща всяко предизвикателство, и упражнение с доверие и любов!
Автор: Галина Крилчева
Learn More
Йога и детето аутист
Йога най-често се описва като начин на съществуване. Тя е взаимодействие между вътрешния мир, ума и битието. Тя е състояние на духа, което те кара да бъдеш себе си, тя дисплинира, усъвършенства и балансира. Носи спокойстие и уют. Йога е философията на живота, тя е начина по който възприемаме света.
Всеки ден научаваме все повече за ползите, които носи йога със себе си и положителните й ефекти за намаляване на стреса. Повишаване на концентрацията ни, фокуса, саморегулацията, осъзнаване на тялото и др.
Много родители и специалисти се сблъскват с предизвикателствата, пред които децата от аутистичния спектър са изправени. Проучвания доказват, че децата с аутизъм реагират много положително на редавните йога практики. Йога терапията за аутизъм е нарастваща терапия за деца със специални нужди. С безкрайните ползи от йога, тя адресира както физическите, така и емоционалните симптоми на аутизма. Ползите са много, но ние ще се спрем на няколко:
- Повишена информираност на тялото – Чрез йога практика много от децата успяват да идентифицират части от тялото си и движенията си. Посоките като нагоре и надолу, наляво и надясно са полезни за развитието на чувството за осъзнаване на тялото.
- Изразяване на емоции – Практикуването на йога може да донесе повече информираност за емоциите на децата. Дихателните упражнения осигуряват освобождаване на емоции като гняв и тревожност.
- Намалена тревожност – Специфични дихателни стратегии могат да бъдат научени в подкрепа на децата за спряване с тревожното им състояние и успокояване на нервната им система.
- Поддържа дисциплина – Ако всеки път, когато детето се научи, че в определен ден и час има практика, това ще му даде чувство за доверие и стабилност.
Йога е много повече от това, което прочетохте до този момент. Йога е свят, където е добре дошъл всеки от нас. Ще бъдем повече себе си, ще обичаме повече себе си и ще познаваме повече това, което сме всъщност. Йога е в нас, просто трябва да я открием и да й се отдадем.
И вашето дете трябва да знае това!
Автор: Галина Крилчева
Learn More